Grattis Paul Ottosson!

Den gamla hederliga anslagstavlan i ny tappning. Här kan alla skapa trådar.

Grattis Paul Ottosson!

Inläggav lur » 8 mar 2010, 06:46

Svenske ljudläggaren Paul Ottosson står bakom The Hurt Locker och prisades just i båda ljudkategorierna, Bästa ljud och Bästa ljudläggning.
http://svt.se/2.27170/1.1918518/tva_osc ... l_ottosson

Att arbeta med en storfilm som ”Hurt locker” är ett hårt jobb. Varje dag, utan ledighet, med ett snitt på 100 timmar i veckan. [...]
- Det äter upp hela ens liv, man är helt slutkörd när produktionen är över, säger Paul.
http://www.expressen.se/noje/fredag/1.1 ... statyetter

Att Ottosson utvecklats sedan han ägnade månader åt actionfilmen om en trikåklädd brottsbekämpare råder ingen tvekan om. Men det är inte på det tekniska området han tycker att han gjort sina största framsteg.
– När jag började var det tekniska allt jag såg. Nu tror jag att jag har fått en bättre förståelse för själva berättandet. Det är något som regissören uppskattar.
http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/f ... 6736880.ab
lur
Backspegel
Backspegel
 
Inlägg: 68
Blev medlem: 6 maj 2004, 16:42

Re: Grattis Paul Ottosson!

Inläggav ErikG » 8 mar 2010, 11:15

Yep, riktigt bra ljudjobb, det får allt bli en Bluray till bibloteket på denna.
Filmen är bra den med så länge man kan ha överseende med visst rätt typiskt amerikanst beteende. Där huvudsakligen amrisarna är offer och många skumma otäcka irakier lurar i skuggorna. Det har dock gjorts med betydligt bättre stil än de brukar i Hollywood, men så var det ju ingen riktigt typisk hollywoodrulle heller.

Kul att Kathryn Bigelow vann regipriset före exmannen...
Dessutom tycker jag det är schysst med en tjej som mest gör action filmer.
ErikG
 
Inlägg: 61
Blev medlem: 28 apr 2004, 14:56
Ort: Europa Sound Production, Filmhuset Gärdet


Återgå till Anslagstavla



Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Google [Bot] och 1 gäst

cron